تبلیغات
حقوق - جرم شناسی چیست
 
حقوق
راهی اسان تر در به دست اوردن دانش حقوقی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محسن دوستگان
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
برای پیشرفت وبلاگ و بروز شدنه مطابق خواسته شما دوستان عزیز لطفا در این نظر سنجی شركت كنید.كدام نوع مطالب بهتر است؟؟؟ با تشكر محسن

سه شنبه 16 مهر 1392 :: نویسنده : محسن دوستگان
جرم‌شناسی در اصطلاح عبارت است از مطالعه علمی جرم و مجرم برای شناخت علل ایجاد این دو و پیشگیری و درمان اعمال مجرمانه و مباشران این اعمال.
در مورد تاریخ جرم‌شناسی و زمان به وجود آمدن آن مباحث زیادی مطرح گردیده و عده‌ای قایل شده­اند که نمی‌توان برای این علم تاریخ خاصی را در نظر گرفت و یا بنیانگذار خاصی را مطرح کرد. اما عده‌ای دیگر تاریخ آن را به سه دوره‌ی غیر علمی، نیمه علمی و علمی تقسیم کرده­­اند، ایشان بر این باورند که جرم‌شناسی در قرن 19 میلادی و توسط لمبروزو تبدیل به یک علم مجزا شده است و نظریات پیش از وی در واقع فرضیاتی غیر علمی و بدون تحقیق بوده است، وی با تحقیقات علمی و تجربی خود جرم‌شناسی را تبدیل به علم کرده است، به همین خاطر لمبروزو را پدر علم جرم‌شناسی نامیده‌اند. ما نیز به تبعیت از ایشان به همین روش به بررسی تاریخی در مورد این علم می‌پردازیم.
 
الف. دوره‌ی غیر علمی
 نامگذاری این دوره به این سبب نبوده است که در این دوره داده علمی وجود نداشته، بلکه علم جرم‌شناسی از علوم این دوره مستقیما فایده‌ای نبرده است.
در این دوران بیشتر بر پدیده‌ی جرم تکیه شده است تا بر خود مجرم. تعاریفی هم که در این دوره از مجرم ارائه شده بر حسب جرم یا خطا مشخص می‌گردد. مطالعات انجام شده در این زمان بیشتر جنبه‌ی فلسفی و مذهبی داشته و یونانیان مدت زیادی عمل بزهکارانه را نتیجه‌ی یک نوع جبر سرنوشت می‌پنداشتند که گریز از آن اجتناب ناپذیر بود؛ مثلاً بقراط معتقد بود که خطا ناشی از دیوانگی است و افلاطون فعل مجرمانه را بیماری روان و بزهکار را بیمار می‌پنداشت. ادیان قدیمی و مسیحیت هم تحقق بزه را محصول غرایز انسانی‌ای که در مقابل عوامل اجتماعی قرار می‌گیرند می‌دانستند. 
از اندیشمندان این دوره که در این رابطه مطالبی را ذکر کرده‌اند می‌توان به هراکلیت، پروتاگورا، سقراط  و افلاطون و ارسطو اشاره کرد.
در ایران باستان به فقر هم به عنوان یکی از عوامل جرم نگاه می‌شد، در دین زرتشت جرائم ارتکابی اطفال و بزرگسالان با یک دید نگریسته نمی‌شد، همچنین اردشیر بابکان دستور داده بود زندانیان را تا مدت یکسال تحت تدابیر تربیتی قرار دهند تا اصلاح گردیده و به آغوش جامعه باز گردند.
ب. دوره‌ی نیمه علمی
از قرون وسطی و همزمان با پیشرفت علمی غرب شاهد گسترش علوم تجربی هستیم، تحقیقات در این دوره بخصوص در زمینه‌ی انسان‌شناسی زمینه ساز تشکیل دانش جرم­شناسی شد.
شروع این دوره با ظهور دلاپرتا است که نظریه توجه به اندام‌های بدن و خصوصاً سر که بعد از وی مورد توجه قرار گرفت به او تعلق دارد. از دیگر افرادی که در این باره تحقیق کرده‌اند می‌توان به ژان گاسپارلا واتر سوئیسی، دکتر گال طبیب مشهور وین که نظریه جمجمه شناسی را ارائه کرد، فلیکس ویزنولوردین اشاره کرد، در همین رابطه رشد علم پزشکی و الهام از نظریه فیلسوفان یونان باستان باعث بوجود آمدن نظریه جنون اخلاقی توسط فیلپ پینلشد که طبق آن بجای مجازات افراد مجرم باید ایشان را معالجه کرد ولی بندیکت مورل با بیان مفهوم انحطاط و تباهی معتقد شد که گر چه محیط و خود فرد هم در ایجاد جرم تأثیر دارند ولی مجرم با شخص مجنون فرق دارد زیرا مجرمین قدرت انتخاب دارند.
همچنین در این دوره تجربیات قضایی و پلیسی نیز شکل علمی به خود گرفت و اشخاصی مثل پیتاوال که یک وکیل دادگستری در فرانسه بود، فورباخ، هیتزیک، هرمیک، یاگمن و اولالمان کتاب‌هایی را در مورد دعاوی و مجرمین حرفه‌ای منتشر کردند.متکفران دیگری نیز در زمینه‌ی کیفرشناسی و امر اداره‌ی زندان تحقیقاتی را انجام داند که باعث ایجاد علم اداره‌ی زندان شد که می‌توان در این میان به افرادی چون جان هوارد در انگلستان، فرانکلین در آمریکا، واکنیس و فون آنریم در آلمان اشاره کرد که این اقدامات باعث برپایی اولین کنگره‌ی بین المللی مربوط به امور زندان‌ها در فرانکفورت شد.
اما تحول بزرگی که در این دوره اتفاق افتاد نظریه‌ی تغییر و تبدیل لامارک و نظریه تکامل داروین است که باعث شد تا افرادی نظیر تامسون قایل به وراثت جرم شوند.
این دوره همزمان با بوجود آمدن بعضی مکاتب مثل مکتب مارکسیسم بود که می‌گفتند ریشه‌ی تمام جرم‌ها در تضاد طبقاتی اقتصادی است و جرم حقیقی جرمی است که سرمایه‌دار انجام می‌دهد و بزهکار در واقع واکنشی را در برابر این جرم انجام داده است.
عده‌ای دیگر نیز مثل کتله جرم را از منظر دیگری بررسی کردند و قایل شدند که جرم همیشه به نحو ثابتی وجود دارد و بعضی عوامل مثل گرما و سرما بر نوع جرم‌ها تأثیر می‌گذارند همچنین برخی از عوامل مثل جنگ‌ها باعث زیاد شدن جرم می‌شوند و بعد از برطرف شدن این عوامل جرم به حالت عادی برمی‌گردد. و در همین مسیر گری قانون حرارتی بزهکار را تدوین می‌نماید.با توجه به تفکرات انقلابیون فرانسه 1789 و قوانین کیفری ناپلئون اصول فایده‌گرایی و سزادهی به میدان آمد که منجر به ایجاد نظریه کلاسیک شد، افکار نظریه کلاسیک پس از مدتی شروع به ملایم شدن نمود که نشانه‌ی آن بازبینی در قانون جزا در سال 1832 می‌باشد که بعدها تحت عنوان اندیشه نئوکلاسیک ظهور کرد.
 
ج: دوره‌ی علمی
در حقیقت زمان واقعی بوجود آمدن علم جرم‌شناسی از این مرحله شروع می­شود، در این دوره تئوری­های جدیدی رخ‌نمایی کردند که توجه واقعی بشر را به پدیده­ی بزهکاری جلب کرد، این دوره شاهد پدید آمدن چندین مکتب است.
 
1- مکتب زیست شناسی
مجادلات علمی که در دوره‌های پیش به وجود آمده بود به ناگاه با چاپ کتاب انسان بزهکار لمبروزو دچار وقفه شد.
لمبروزو تحت تأثیر نظریه‌های تکامل و وراثت تحقیقات منظمی را در مورد انسان‌شناسی کیفری در مورد بزهکاران انجام داد. هر چند قبل از وی نیز برخی از محققان و پزشکان دیگر نظیر لووگ در فرانسه، تیچلس و تامسون در انگلیس، شوکندیک و بندیکتا در آلمان و... در این رابطه تحقیقاتی را انجام داده بودند ولی این نظرات در مقایسه با نظرات لمبروزو از نظم و استحکام کمتری برخوردار بودند. کتاب وی چندین بار تجدید چاپ شد و بعد از آن آثار دیگری از وی به چاپ رسید که در انتشار آنها فررو با وی همکاری داشت. لمبروزو برای جانی بالفطره علائمی را شمارش می‌کند که می‌تواند جسمی یا روحی باشد و اظهار می‌دارد که اگر این افراد در شرایط مساوی با دیگران قرار بگیرند ارتکاب جرم توسط ایشان حتمی است و باید در مورد ایشان اقدامات تأمینی شدیدی در نظر گرفت سپس باقی بزهکاران را به مجریان اتفاقی، عاطفی و... تقسیم می‌کند.
 
2- مکتب جامعه شناسی
به علت رقابت شدید بین جرم شناسان فرانسوی و ایتالیایی، عده‌ای از اثبات گرایان فرانسوی که به جای عوامل زیستی بیشتر بر عوامل اجتماعی تاکید می‌کردند در برابر افکار لمبروزو موضع گیری کردند.
همزمان با انتشار کتاب لمبروزو، لاکاسانی اندیشمند فرانسوی نتیجه‌ی بررسی‌های خود را درباره‌ی جنبه‌های اجتماعی بزهکاری منتشر کرد. تفکرات وی تا حدی شبیه تفکرات مارکسیستها بود.
این تفکرات بر روی افرادی نظیر گاروفالو وانریکو فری که از شاگردان لمبروزو بودند تأثیر فراوانی گذاشت و ایشان نکات جامعه شناسی را با نظریه‌های لمبروزو در هم آمیختند و انریکو فری آنها را در چاپ جدید کتاب افق‌های نوین حقوق منتشر نمود و مکتب انسان‌شناسی کیفری را به نام مکتب اثباتی و تحققی معرفی نمود. در این مکتب برای انسان دو ویژگی ظرفیت جنایی و میزان سازگاری اجتماعی ذکر شده که مجرمین با توجه به آنها به جنایتکار روانی، جانی بالفطره، جانی به عادت و جانی اتفاقی تقسیم می‌شوند. یکی از قوانین مشهوری که در این مکتب وجود دارد قانون اشباع و فوق اشباع بزهکاری است که قبلاً توسط کتله هم مطرح شده بود و بیان می‌کند که میزان بزهکاری در هر محیطی ثابت است و ممکن است که با عواملی مثل جنگ و غیره مدت محدودی افزایش پیدا کند.
این مکتب پس از سالها توجه‌ها را از روی جرم به مجرم معطوف کرد و بیان کرد که مجازات باید اصلاح‌مدار باشد.
از دیگر متفکران این دوره می‌توان به ساترلندسلن، دورکیم (مبتکر تئوری تضاد فرهنگی) و فون لیست اشاره کرد که تأکید فراوانی بر روی عوامل اجتماعی و تضاد فرهنگی داشته‌اند.
 
3- مکتب روانشناسی
این مکتب بر خلل‌های روانی بویژه بیماریهای روانی شدید که به روان پریشی موسومند و همچنین مرض صرع تکیه می‌کند ولی بیشترین اهمیت را برای اغتشاشات هیجانی و دیگر اشکال پسیکوپاتی قایل است، پیروان این مکتب دو گروه می‌باشند که گروهی مدعی علت تامه بودن علل روانی هستند و در مقابل عده‌ای دیگر علاوه بر علل روانی به عوامل اجتماعی نیز توجه می‌کند.
امروزه، هر چند پیروان هر مکتب علل عمده‌ی ایجاد جرم را در مکتب خود بررسی می‌کنند. امّا نمی‌توان اثر هیچ کدام از عوامل را در بزهکاری نادیده انگاشت به همین دلیل امروزه توجه به تأثیری که مکاتب مختلف بر جرم‌شناسی و سایر علوم جزایی دارند باعث همکاری دانشمندان این مکاتب با یکدیگر گردیده.
بعد از برپایی کنگره‌های متعددی که از سال 1885 تشکیل شد اولین انجمن جهانی جرم‌شناسی در سال 1934 به تدبیر دی‌تولیدتشکیل گردید. انتشار کتب فراوان و تدریس اجباری این علم در دانشگاه‌های حقوق از دیگر نتایج تفهیم اهمیت این رشته می‌باشد.

 

 نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 24 مرداد 1397 10:50 ب.ظ
Hello there, You've done an excellent job. I'll definitely digg it and personally
recommend to my friends. I am confident they will be benefited
from this site.
چهارشنبه 24 مرداد 1397 05:27 ب.ظ
Appreciate this post. Will try it out.
چهارشنبه 24 مرداد 1397 05:19 ب.ظ
This is a good tip particularly to those new to the blogosphere.

Brief but very precise information… Many thanks for sharing this one.
A must read post!
چهارشنبه 24 مرداد 1397 03:59 ب.ظ
I was curious if you ever thought of changing the structure of your blog?

Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so
people could connect with it better. Youve got an awful lot of
text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?
چهارشنبه 24 مرداد 1397 12:28 ب.ظ
Very rapidly this web page will be famous among all blog people, due to it's
nice articles or reviews
چهارشنبه 24 مرداد 1397 10:00 ق.ظ
Heya i'm for the first time here. I found this board and
I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.
چهارشنبه 24 مرداد 1397 07:41 ق.ظ
Why visitors still use to read news papers when in this technological globe everything is existing on web?
چهارشنبه 24 مرداد 1397 03:59 ق.ظ
First of all I would like to say superb blog! I had a quick question in which I'd like to ask if you do not mind.
I was interested to know how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.
I have had a hard time clearing my thoughts in getting my thoughts out.
I truly do take pleasure in writing but it just seems like
the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how to
begin. Any suggestions or hints? Cheers!
چهارشنبه 24 مرداد 1397 12:51 ق.ظ
What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable experience on the topic of unpredicted emotions.
چهارشنبه 24 مرداد 1397 12:01 ق.ظ
Howdy! I know this is somewhat off-topic but I had to ask.
Does managing a well-established blog like yours require a massive amount work?
I'm brand new to operating a blog however I do write in my journal daily.
I'd like to start a blog so I can share my own experience and
thoughts online. Please let me know if you have any kind
of ideas or tips for brand new aspiring bloggers.
Appreciate it!
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:30 ب.ظ
An impressive share! I've just forwarded this onto
a coworker who has been doing a little research on this.
And he in fact ordered me breakfast simply because I found it for him...
lol. So let me reword this.... Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this
issue here on your internet site.
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:29 ب.ظ
Excellent way of explaining, and fastidious post to get facts regarding my
presentation focus, which i am going to deliver in institution of higher education.
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:05 ب.ظ
Hey there this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to
manually code with HTML. I'm starting a blog
soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience.

Any help would be enormously appreciated!
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:48 ب.ظ
You could definitely see your expertise in the work you write.
The sector hopes for more passionate writers such as you who are
not afraid to mention how they believe. Always go after your heart.
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:28 ب.ظ
Hello, I do believe your blog might be having web browser compatibility problems.
When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping issues.

I simply wanted to provide you with a quick heads up! Apart
from that, wonderful site!
سه شنبه 23 مرداد 1397 12:08 ب.ظ
I appreciate, cause I discovered just what
I used to be looking for. You've ended my 4 day
lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:11 ق.ظ
Awesome website you have here but I was wondering if
you knew of any user discussion forums that cover the same
topics talked about here? I'd really like to be a part of online
community where I can get responses from other experienced people that share the same
interest. If you have any recommendations, please let me
know. Many thanks!
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:54 ق.ظ
Hello terrific website! Does running a blog such as this take
a great deal of work? I've virtually no understanding of coding but I had been hoping to start my own blog in the near future.
Anyways, should you have any ideas or techniques for new blog
owners please share. I know this is off topic however I simply had to ask.

Thanks a lot!
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:46 ق.ظ

Thanks! Lots of knowledge.

cheapest place to buy viagra how to get viagra prescription viagra tablets online natural viagra what is viagra where can i buy viagra uk cheap viagra where to buy viagra on line buy cheap viagra pills online viagra rx online
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:16 ب.ظ
excellent points altogether, you simply received a new reader.

What might you suggest in regards to your put up that you made some
days in the past? Any sure?
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:39 ب.ظ
Hi there! Quick question that's entirely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks
weird when browsing from my iphone. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to correct this problem.
If you have any suggestions, please share. Many thanks!
دوشنبه 22 مرداد 1397 08:52 ب.ظ
Greetings! Quick question that's totally off topic.

Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when browsing from my iphone4.
I'm trying to find a theme or plugin that might be able to
resolve this problem. If you have any recommendations, please share.
With thanks!
دوشنبه 22 مرداد 1397 08:31 ب.ظ
You could certainly see your enthusiasm within the work you
write. The world hopes for even more passionate writers such as you who are
not afraid to say how they believe. Always go after your
heart.
دوشنبه 22 مرداد 1397 05:50 ب.ظ
Quality articles or reviews is the secret
to attract the users to pay a quick visit the website, that's what this website
is providing.
دوشنبه 22 مرداد 1397 01:29 ب.ظ
I think the admin of this web page is actually working hard in support of his site, because here every information is quality based material.
دوشنبه 22 مرداد 1397 01:04 ب.ظ
If some one needs to be updated with latest technologies then he
must be pay a quick visit this web page and be up to date everyday.
دوشنبه 22 مرداد 1397 08:25 ق.ظ
Hi there! This article couldn't be written much better!
Looking through this article reminds me of my previous roommate!
He always kept preaching about this. I will send this information to him.
Pretty sure he will have a good read. I appreciate you for sharing!
دوشنبه 22 مرداد 1397 02:49 ق.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you! However, how could
we communicate?
دوشنبه 22 مرداد 1397 01:54 ق.ظ
I think the admin of this site is in fact working hard for his website,
as here every data is quality based stuff.
یکشنبه 21 مرداد 1397 11:48 ب.ظ
A person necessarily lend a hand to make seriously articles I'd state.
That is the very first time I frequented your web page and to this point?
I surprised with the analysis you made to make this particular submit incredible.
Wonderful activity!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :